wyposażenie saun i tartak
tartak, wyroby z drewna

gatunki drewna

Lipa
Jest drzewem osiągającym 40 m wysokości. Uzyskiwane drewno jest miękkie i lekkie. Drewno ma kolor żółtawo - białawy, słoje są słabo widoczne.
Drewno lipowe zastosowane w saunach ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka.
Najlepszy gatunek drewna do produkcji elementów saun.

Buk
Wysokie drzewo osiągające wysokość do 40 - 50 metrów. Uzyskiwane drewno jest twarde i ciężkie. Drewno o barwie białej z lekkim odcieniem różu. Słoje roczne oraz promienie rdzeniowe są wyraźne. Drewno posiada dobre właściwości mechaniczne, jest trudne w obróbce skrawaniem, natomiast łatwe w obróbce wykończeniowej. Łatwo się barwi.

Świerk
Jest wysokim sięgającym 50 m drzewem z rodziny sosnowatych. Uzyskiwane drewno jest miękkie, lekkie. Drewno biało – żółtawe o wyraźnie zaznaczonych szerokich słojach, mało żywiczne. Drewno świerka dobrze się zabarwia, posiada dobre właściwości mechaniczne, dość trudne w obróbce skrawaniem.

Sosna
Drzewo osiągające wysokość 30-40 metrów. Uzyskiawane drewno jest średnio ciężkie. Drewno koloru biel – jasnożółte o wyraźnie zaznaczonych słojach. Drzewo bardzo żywiczne. Z sosny pozyskiwane są również olejki eteryczne. Drewno posiada dobre właściwości mechaniczne, dośc twarde , trwałe zarówno w wodzie jak i na powietrzu. Łatwe w obróbce wykończeniowej oraz obróbce skrawaniem.